Karel Zima: Jsem patronem Fórumppv, podpořte nás má to smysl. Děkujeme

Edukativní představení: Chci to tak ... ?

Anotace

Víme co je demokracie? Jaký je vlastně rozdíl mezi diktaturou, demokracii, totalitním režimem a anarchií? Pojďme si vše zažít na vlastní kůži.

Chceme Vám ukázat demokracii v běžném životě každého z nás.  Jak se sžíváme s jejími základními principy a jak nás tyto principy ovlivňují v našem každodenním chování? Jaké máme možnosti reálně ovlivňovat dění kolem sebe, a to zejména v našem bezprostředním okolí? Téma demokracie jsme se snažili zpracovat v obecnější poloze, na příkladu konkrétní situace, zdánlivě mimo běžné termíny, v rámci kterých se o problémech demokracie obvykle hovoří.

Náš příběh je příběhem jednoho domu, jeho obyvatel a zejména patnáctiletého kluka Tondy, který je nově odkázán po úraze na invalidní vozík. Jeho tatínek se snaží prosadit, aby byla vybudována schodišťová sedačka či rampa, která by mu umožnila dostat se k jejich bytu, protože v domě není výtah a oni bydlí ve třetím patře. K tomu je ale zapotřebí získat souhlas ostatních majitelů bytů, a to nejen se stavebními pracemi. A ne všichni v domě souhlasí s tím, aby se místo nové fasády či výměny starých truhlíků pořídila právě zmíněná rampa.

Jak se principy demokratického rozhodování uplatní v tomto konkrétním případě? Jak bude v této záležitosti probíhat diskuze na domovní schůzi a jak to celé dopadne?            

Cíle

Žák si uvědomuje podstatu demokracie.
Uvědomuje si roli a význam jednotlivců/občanů v demokracii.
Uvědomuje si význam a roli voleb v rámci demokratických režimů.

Určeno pro žáky 5. až 9. tříd základních škol

Fórum pro prožitkové vzdělávání na givt Darujte teď hned!