Karel Zima: Jsem patronem Fórumppv, podpořte nás má to smysl. Děkujeme

PENEZOVĚDA aneb RozUmíme PeneZOOM - Lavina
  (finanční gramotnost pro děti)

Anotace:

Schopnost udržet rodinný rozpočet a být připravený na nečekané události není jen o tom umět vydělat dost peněz, ale zejména o tom neutratit víc, než si mohu dovolit. V tom ale člověku brání mnoho nástrah. Cílem tohoto programu je tyto nástrahy poznat a naučit se jak se s nimi vypořádat. Na co si člověk má dát pozor, když si potřebuje půjčit finance.

Filip je čestný kluk, na čemž si dost zakládá. Jede se svojí třídou na lyžařský výcvik a moc se tam těší i kvůli školní krasavici Lauře, do které je tajně zamilovaný. Shodou okolností však jeho rodiče zapomenou výcvik včas zaplatit, a tak mu maminka půjčí svou platební kartu a na poslední chvíli dal vše do pořádku. Bohužel mu vybrané peníze neopatrností ukradnou. Filip neví, jak tento problém vysvětlit doma, a má strach že na výcvik nebude moci jet. Rozhodne se proto raději chybějící peníze nějak sehnat. Od počátku ale ovšem volí nepříliš šťastnou cestu, čímž spouští tak lavinu závažných omylů a problematických situací, které neustále gradují. Má tak možnost seznámit se následně zblízka s tím, jak je důležité mít vyrovnané příjmy a náklady, zastavárna, vymahači dluhů, co je to lichva a setká s podivné praktiky úvěrových firem a pod..

Cíle:

Žáci se seznámí se strukturou rozpočtu domácnosti, včetně jeho jednotlivých položek Žáci si v roli vyzkouší situace, které mohou vést k porušení “rozpočtové kázně”  a jak jim čelit.

Seznámí se pojmy jako je půjčka, bankomat, úrok, pin, smlouva, lichva…

 

Určeno pro žáky 5. až 9. tříd základních škol, jo

Fórum pro prožitkové vzdělávání na givt Darujte teď hned!