Co je to demokracie

Představení Chci to tak…?

 

ANOTACE

Víme co je demokracie? Jaký je vlastně rozdíl mezi diktaturou, demokracii, totalitním režimem a anarchií? Pojďme si vše zažít na vlastní kůži. Chceme Vám ukázat demokracii v běžném životě každého z nás.  Jak se sžíváme s jejími základními principy a jak nás tyto principy ovlivňují v našem každodenním chování? Jaké máme možnosti reálně ovlivňovat dění kolem sebe, a to zejména v našem bezprostředním okolí? Téma demokracie jsme se snažili zpracovat v obecnější poloze, na příkladu konkrétní situace, zdánlivě mimo běžné termíny, v rámci kterých se o problémech demokracie obvykle hovoří.

Náš příběh je příběhem jednoho domu, jeho obyvatel a zejména patnáctiletého kluka Tondy, který je nově odkázán po úraze na invalidní vozík. Jeho tatínek se snaží prosadit, aby byla vybudována schodišťová sedačka či rampa, která by mu umožnila dostat se k jejich bytu, protože v domě není výtah a oni bydlí ve třetím patře. K tomu je ale zapotřebí získat souhlas ostatních majitelů bytů, a to nejen se stavebními pracemi. A ne všichni v domě souhlasí s tím, aby se místo nové fasády či výměny starých truhlíků pořídila právě zmíněná rampa.

Jak se principy demokratického rozhodování uplatní v tomto konkrétním případě? Jak bude v této záležitosti probíhat diskuze na domovní schůzi a jak to celé dopadne?

 

 

CÍLE

  • Žáci si uvědomí podstatu demokracie
  • Pochopí roli a význam jednotlivců/občanů v demokracii
  • Uvědomí si význam a roli voleb v rámci demokratických režimů

 

Určeno pro žáky 5. až 9. tříd základních škol

 

V případě zájmu o tento program prosím použijte následující kontakt

Veronika Sochová, +420 731 482 847, produkce(zavináč)forumppv.cz

 

 

 

Metodiky ke stažení

 

Kontakt

Fórum pro prožitkové vzdělávání

Zapsaný ústav, IČ: 027 61 181

Vášova 265/19, 103 00 Praha 10

info(zavináč)forumppv.cz

T: +420 777 140 494

Podpořte nás

Pro naši neziskovou organizaci je velmi důležitý transparentní způsob jejího financování. Pro tento účel jsme zřídili účet u ČSOB 267583161/0300

Děkujeme Vám!