Finanční gramotnost

Představení Lavina, aneb RozUmíme PeneZOOM

 

ANOTACE

Schopnost udržet rodinný rozpočet a být připravený na nečekané události není jen o tom, umět vydělat dost peněz, ale zejména o tom, neutratit víc, než si mohu dovolit. V tom ale člověku brání mnoho nástrah. Cílem tohoto programu je tyto nástrahy poznat a naučit se, jak se s nimi vypořádat, na co si člověk má dát pozor, když si potřebuje půjčit peníze.

Filip je čestný kluk, na čemž si dost zakládá. Jede se svojí třídou na lyžařský výcvik a moc se tam těší i kvůli školní krasavici Lauře, do které je tajně zamilovaný. Shodou okolností však jeho rodiče zapomenou výcvik včas zaplatit, a tak mu maminka půjčí svou platební kartu a na poslední chvíli dal vše do pořádku. Bohužel mu vybrané peníze neopatrností ukradnou. Filip neví, jak tento problém vysvětlit doma, a má strach že na výcvik nebude moci jet. Rozhodne se proto raději chybějící peníze nějak sehnat. Od počátku ale ovšem volí nepříliš šťastnou cestu, čímž spouští tak lavinu závažných omylů a problematických situací, které neustále gradují. Má tak možnost seznámit se následně zblízka s tím, jak je důležité mít vyrovnané příjmy a výdaje, jak funguje zastavárna, vymahači dluhů, co je to lichva, setká s podivnými praktikami úvěrových firem apod.

 

CÍLE

  • Žáci se seznámí se strukturou rozpočtu domácnosti, včetně jeho jednotlivých položek
  • Vyzkouší si situace, které mohou vést k ohrožení osobních financí, a naučí se, jak jim čelit
  • Seznámí se pojmy jako je půjčka, bankomat, úrok, pin, smlouva nebo lichva

 

Určeno pro žáky 5. až 9. tříd základních škol

 

 

V případě zájmu o tento program prosím použijte následující kontakt

Veronika Sochová, +420 731 482 847, produkce(zavináč)forumppv.cz

 

 

 

Metodiky ke stažení

 

Kontakt

Fórum pro prožitkové vzdělávání

Zapsaný ústav, IČ: 027 61 181

Vášova 265/19, 103 00 Praha 10

info(zavináč)forumppv.cz

T: +420 777 140 494

Podpořte nás

Pro naši neziskovou organizaci je velmi důležitý transparentní způsob jejího financování. Pro tento účel jsme zřídili účet u ČSOB 267583161/0300

Děkujeme Vám!