Strukturované drama

Oleg v cizí zemi

 

S laskavou podporou

 

Jak se cítí ten, kdo se od většiny něčím odlišuje? Jak ho ovlivňují traumata, která si s sebou do nového prostředí případně přináší ze svého domova. Jakou zátěž pro něj představuje to, že je mimo své bezpečné prostředí, na které je zvyklý. Co pro něj znamená to, že jeho rodina anebo třeba jen jeho maminka a sourozenci musí žít v provizorních podmínkách a nemohou mu zabezpečit bezpečné prostředí, na které byl zvyklý z domova. Jaké to je poslouchat nebo číst tragické zprávy o tom, co se děje v jeho zemi?

A také naopak, jaké to je mít najednou jednoho nebo více nových spolužáků, kteří mluví jiným jazykem, chovají se často odlišně, než na co jsme zvyklí a bývají v řadě případů buď velmi uzavření nebo naopak agresivní? Jak takovým dětem pomoci při jejich začlenění do kolektivu a jak se snažit omezit stresující situace, které mohou tento proces provázet?

 

 

ANOTACE

Příběh jedenáctiletého chlapce Olega, který s maminkou a mladší sestrou utekl ze země zmítané válkou. Jejich útěk z Ukrajiny byl velmi dramatický. Oleg se nejen vzpamatovává z hrůz, které zažil doma, ve své rodné zemi, ale také ze strastiplné cesty, musí se také vyrovnat se strachem o tatínka, který na Ukrajině zůstal. Oleg je už sice v bezpečí, ale jeho život je plný smutku a stesku po domově. Lidem v nové zemi nerozumí, nezná jejich zvyky.

 

FORMA PROGRAMU

Jedná se o interaktivní edukativní představení ve formě strukturovaného dramatu realizované dvěma lektory přímo v prostředí dané třídy. Snahou je využít výhody místa, které děti důvěrně znají a cítí se v něm bezpečně, aby ztratily případný ostych se do programu zapojit. Lektoři také díky tomu mohou snáze pracovat s již existujícími sociálními vazbami mezi dětmi.

 

CÍLE PŘEDSTAVENÍ

Pomoci českým dětem lépe pochopit situaci nových ukrajinských spolužáků

Pomoci ukrajinským dětem mluvit o jejich potřebách a pocitech

Ukázat pedagogům názorným způsobem možnosti prožitkových vzdělávacích technik pro řešení obtížných situací s jejich žáky

 

OGRANIZAČNÍ A TECHNICKÉ PODMÍNKY

Naše interaktivní edukativní představení ve formě tzv. strukturovaného dramatu hrajeme přímo ve vybraných třídách na školách po celé ČR, které se rozhodnout do našeho projektu zapojit. Díky finanční podpoře Nadace České spořitelny jsou pro školy buď zcela zdarma, nebo pouze se symbolickou finanční spoluúčastí, např. při nutnosti zajistit externího ukrajinského tlumočníka.

Pro naše představení potřebujeme pouze běžnou třídu s lavicemi odklizenými na stranu, aby uprostřed vznikl volný prostor. Dále prosíme o židle pro žáky uspořádané do půlkruhu, o tři židle pro naše lektory a prodlužovací kabel.

Po celou dobu představení je nezbytná přítomnost třídního učitele a pokud možno také školního psychologa, v případě potřeby rovněž tlumočníka.

 

V případě zájmu o tento program prosím použijte následující kontakt

Veronika Sochová, +420 731 482 847, produkce(zavináč)forumppv.cz

 

 

Materiály ke stažení

Kontakt

Fórum pro prožitkové vzdělávání

Zapsaný ústav, IČ: 027 61 181

Vášova 265/19, 103 00 Praha 10

info(zavináč)forumppv.cz

T: +420 777 140 494

Podpořte nás

Pro naši neziskovou organizaci je velmi důležitý transparentní způsob jejího financování. Pro tento účel jsme zřídili účet u ČSOB 267583161/0300

Děkujeme Vám!