Prevence šikany

Příběh nalezeného batohu

 

ANOTACE

Julie je třináctiletá slečna, která žije sama s maminkou. Julie je velmi nadaná, ráda píše, chodí do dramatického kroužku, maluje. Spolužáky svojí mentální vyspělostí převyšuje asi o tři roky.  Do kolektivu vůbec nezapadá. Julie je velmi citlivá. Julie byla originální v mnoha směrech. Koupila si například černý baret lemovaný řetízkem. Spolužáci se jí kvůli němu kruté posmívali. Julie řešila tuto situaci se svou etopedkou, která jí poradila, ať baret přestane nosit. Julie přišla domů celá nešťastná, baretu se ale vzdát nechtěla. Maminka o jejích trampotách ví, snaží se jí pomoct. Julie od svých jedenácti let bere antidepresiva. Útoky spolužáků jsou stále častější a tvrdší.

V našem strukturovaném dramatu se objevují dvě (vymyšlené) spolužačky Sára a Martina. Ty, jak se zdá, trápí Julii nejvíc. Jejich chování je to o horší, že se v podstatě tváří jako kamarádky. Julie touží po přátelství a má pocit, že když bude dělat to, co jí Sára nutí dělat, že ji budou mít rády. Přestože se objevovaly snahy, především ze strany její maminky, Julii pomoci, pro Julii se situace stala nesnesitelnou. Rozhodla se k radikálnímu nezvratnému řešení. V den smrti si Julie zapisuje do deníčku: „Klesla jsem na úplné dno. Každý den, hlavně večer potichu brečím… S každou urážkou kousek ve mně uvnitř umře… Bolelo to, nepopsatelně to bolelo… Asi tři dny předtím jsem se rozhodla, že to trápení ukončím.“

Dívka se v roce 2015 oběsila v lesíku na kraji severočeského Liberce. Policisté při vyšetřování prověřili i její telefon a našli v něm hrůznou skutečnost. Julie si na internetu hledala návody k sebevraždě a zvolila si nejjistější způsob smrti. Inspirováno skutečným příběhem.

 

 

CÍLE

  • Naučit se rozlišovat mezi škádlením a šikanováním
  • Umět se obrátit s žádostí o pomoc
  • Naučit se řešit krizové situace
  • Posílit schopnost spolupráce v týmu

 

Ve dvou variantách pro žáky 1. stupně ZŠ, pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ

 

V případě zájmu o tento program prosím použijte následující kontakt

Veronika Sochová, +420 731 482 847, produkce(zavináč)forumppv.cz

 

 

 

Metodiky ke stažení

 

 

Kontakt

Fórum pro prožitkové vzdělávání

Zapsaný ústav, IČ: 027 61 181

Vášova 265/19, 103 00 Praha 10

info(zavináč)forumppv.cz

T: +420 777 140 494

Podpořte nás

Pro naši neziskovou organizaci je velmi důležitý transparentní způsob jejího financování. Pro tento účel jsme zřídili účet u ČSOB 267583161/0300

Děkujeme Vám!